Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /web/htdocs2/rynetcz/home/www/romeaops2/templates/zo2_navigator/index.php on line 13

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /web/htdocs2/rynetcz/home/www/romeaops2/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /web/htdocs2/rynetcz/home/www/romeaops2/templates/zo2_navigator/index.php on line 13
Výroční zprávy

Výroční zprávy

15 let aktivit v mediální, vzdělávací, sociální a kulturní oblasti

V roce 2016 jsme pokračovali v činnostech, které naši organizaci definuje od samého počátku. Stále klademe důraz na mediální aktivity, neboť si myslíme, že ověřená a v kontextu podaná fakta mohou změnit vnímání Romů ve společnosti.

Další prioritní oblastí je vzdělávání, na nějž fatálně navazuje možnost uplatnit se na trhu práce a stát se samostatným, společnosti prospěšným jedincem.

Rok 2016 pro nás byl v této oblasti, dá se říci, přelomovým. Začali jsme díky nadaci Velux Foundation realizovat dlouholetý program na podporu romských středoškolských studentů a studentů vyšších odborných škol. Program není jen o udílení stipendií, ale o celkové podpoře studentů během jejich studia.
Podpora vzdělávání je podle nás ta správná cesta a jedině tak umožníme Romům stát se právoplatnými členy naší společnosti, do které budou celý život přispívat a v tomto duchu pak budou vychovávat i své děti, tedy další generaci.

V rámci tohoto programu se rozjel v roce 2016, ne tak často v romském tématu běžný, individuální fundraising. Uvidíme jak budeme v této oblasti úspěšní v dalších letech.

Pokud se vrátím k mediálním aktivitám prostřednictvím zpravodajského webu Romea.cz soustavně vyvracíme nepravdivé a zavádějící informace, hoaxy o Romech, objektivním zpravodajstvím obyvatelům ČR zprostředkováváme nezkreslené přímé záznamy událostí týkající se Romů, ale i obecně lidských práv.
V roce 2016 jsme za tyto aktivity získaly významné ocenění v podobě historicky poprvé udělované Evropské ceny Roma Spirit 2016 za oblast médií.

Na druhou stranu lze však říci, že právě v této nejviditelnější oblasti se stále potýkáme s výrazným poddimenzováním financování základního fungování zpravodajského serveru Romea.cz. S výrazným nasazením pracovníků organizace ROMEA se však snažíme tuto situaci překonávat a zaměstnancům za to patří obrovský dík.

Děkujeme samozřejmě také všem našim donorům i drobným dárcům bez jejichž pomoci bychom naše aktivity realizovat nemohli.

Zdeněk Ryšavý, ředitel ROMEA, o. p. s.

Výroční zprávy

Přehled financování ROMEA, o. s. z veřejných zdrojů